BESİN / GIDA

Bir canlının yaşaması, gelişmesi, varlığını ve faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli olan maddelere "Besin" veya "Gıda" adı verilir. Bunlardan temel besin maddeleri: Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar vücuda enerji sağlarlar. Diğer besin maddeleri olan Vitaminler, mineraller ve su ise vücuda enerji sağlamamalarına karşın metabolik faaliyetlerin sürdürülmesi için gereklidir. Besin maddelerinin doğru ve yeterli şekilde alınması / alınmamasıyla hastalıklar arasında çok yakın bir ilişki vardır. Bu yüzden doğal ve doğru gıdalarla beslenmek esastır.


GIDA TAKVİYESİ

Gıda Takviyesi hakkında ilk resmi tanımlama 1994 tarihli "Dietary Supplement Health and Education Act" başlıklı yasal düzenlemede yapılmış ve vitamin, mineral, amino asit, doku, enzim, bitki ekstresi, enerji konsantresi veya metabolit gibi maddelerin bir veya daha fazlasını çeşitli oranlarda bulunduran ürünler "Gıda Takviyesi" veya "Takviye Edici Gıda" olarak tanımlanmıştır. Kaynak: → FDA


Gıda Takviyelerine neden ihtiyaç duyarız ?


Gıda takviyeleri ilaç değildir ve hastalıkları tedavi etmek amacıyla üretilmemişlerdir. Vitaminlerin veya minerallerin yetersiz alınması durumunda çeşitli hastalıkların ortaya çıktığı eskiden beri bilinmekteydi. Günümüzde araştırmacılar, bizzat vücut tarafından üretilen bazı maddelerin yeterli üretilememesi veya dışarıdan alınamaması durumunda da çeşitli hastalıkların ortaya çıktığını göstermişlerdir. Son yıllarda gıda takviyeleri ile ilgili yapılan çalışmalar, doğal kaynaklardan elde edilen maddelerin takviye (destek) olarak verilmesi durumunda bir çok hastalığın önlenebildiğini göstermiştir. The Council for Responsible Nutrition “Sorumlu Beslenme Konseyi” tarafından 2002 yılında yaptırılan bilimsel bir değerlendirmede, Antioksidanların kanserden korunmaya yardımcı oldukları, kalp damar hastalıklarını engelledikleri gibi noktaların altı çizilmekte ve Gıda Takviyelerinin kullanılması durumunda vücudun hastalıklara karşı direncinin arttığı vurgulanmaktadır. Soluduğumuz oksijen, serbest radikaller denilen, hücrelere zarar verebilen ve önemli hastalıklara neden olan toksik (zehirli) öğeler oluştururlar. Yaşamın sağlıklı sürmesi için bu maddeler imha edilmelidir. İşte antioksidanlar vücuttaki oksidasyonu önlemeye ve serbest radikallerin oluşumunu engellemeye yardımcılardır. Gıda takviyelerinin birçoğu güçlü antioksidanlardır.

Sağlığımızı tehdit eden başlıca unsurlar


  • Doğa koşullarının bozulması
  • Suların çekilmesi
  • Toprakların nadasa bırakılmaması
  • Hormonlar ve kimyasal gübrelemeler
  • Besinlerin besin değerlerini yitirmesi
  • Doğal ve doğru beslenememe
  • Hazır gıdalar ve fast-food yiyecekler
  • Fazla ilaç tüketimi
  • Zararlı kimyasal içerikli kişisel bakım ürünleri
  • Sigara, alkol, stres gibi...

JENERASYON AŞ
DH Gsm: 0 JENERASYON │ Tel: +90-312-387-6123 │ Fax: +90-312-387-6140
Adres: Batı Bulvarı, ATB İŞmerkezi K Blok No:1/283 Yenimahalle, Ankara
Email: iletisim@jenerasyon.org